První adventní neděle - železná - 3. prosince 2023
Adventní neděle
První adventní neděle se nazývá železná. Pojmenování nedělí je spíše výmyslem moderní doby, který je spojen se snahou obchodníků toho co nejvíce prodat. I proto jsou mnohé obchody právě na tyto neděle otevřené, i když jsou jinak poslední den v týdnu zavřené. V Česku ale obchody mívají otevřeno každý den.
Adventní věnec
Věnec má čtyři svíčky, z nichž tři jsou (hlavně u katolíků) fialové (u ostatních křesťanů často i modré) a jedna růžová. Fialová barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Na první adventní neděli se zapaluje první fialová svíčka, tzv. svíce proroků, která je památkou na ty, kdo předpověděli narození Ježíše Krista. Následující svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.
Zvyky
V minulosti se lidé celé čtyři týdny postili, nesměly se konat svatby a žádné velkolepé oslavy a hodování. Věřící si v tuto dobu připomínají dva příchody Ježíše Krista. První připomínkou je Poslední soud a druhou je narození Ježíše Krista. Ať jste věřící nebo ne, význam adventu by měl mít vždy duchovní ráz. A také nezapomeneme na zvyky na Barboru a Mikuláše (níže).
Oslavenci
První adventní týden letos oslaví jmeniny Svatoslav, Barbora, Jitka, Mikuláš, Ambrož s Benjamínem, Květoslava a Vratislav. Zejména Barbora a Mikuláš se řadí mezi nejvýznamnější.
Svatá Barbora
Svatá Barbora je uctívána jako ochránkyně proti smrti bleskem (nastudujte si legendu o jejím strastiplném životě!), požáry a vůbec před rizikem náhlé či násilné smrti, je proto patronka havířů, dělostřelců, pyrotechniků, architektů, matematiků a rovněž dětí. Památka sv. Barbory se světí 4. prosince. S tímto jménem je spojen zvyk rychlení větví – je tedy nejvyšší čas vzít nůžky do ruky! Které dřeviny se hodí? Zejména známá forsythia (zlatice, zlatý déšť), ale i třešně, třešně ptačí, sakury, trnky, dřín či jasmín.
V předvečer se také pohanské zvyky a tradice prolínají s těmi křesťanskými. Po mnoha vesnicích chodívají mladé ženy a dívky převlečené do bílých šatů nebo prostěradel, se závojem nebo věnečkem na hlavě. Někde vypadají strašidelně. Nosí košík s ovocem a cukrovím pro hodné děti, pro zlobivé vařečku, metlu nebo proutek a na děti huhlají „mulisi, mulisi…“, což je zkomolenina „modli se, modli se“.
Svatý Mikuláš
Mikuláš se plavil na lodi plující do Egypta. Za velké bouře přepadla námořníky úzkost a obavy, že nad živlem nezvítězí. Mikuláš se pln důvěry v Boží pomoc obrátil modlitbou k nebi a vichřice ustala a moře se uklidnilo. Nejen pro tento příběh se Mikuláš stal patronem námořníků.
Vykonával úřad biskupa v městě Myra v maloasijské Lykii (na území dnešního Turecka). V době pronásledování, za vlády císaře Diokleciána, byl poslán do vyhnanství, do úřadu se později vrátil. Byl vždy pokorný a nikdy nemyslel na sebe, ale snažil se vždy rozdávat poučení, navštěvovat a těšit nemocné, vězně i zajatce. Mikuláš byl ochráncem dětí, zvlášť sirotků, vdov i všech lidí nevinně pronásledovaných. Vystupoval s laskavostí a mírností.
Nejstarší zmínky o mikulášských obchůzkách v českých zemích jsou z 14. století. Šlo však o průvody podobné těm masopustním, kde šlo více masek. Mezi nimi byl i biskup (Mikuláš), čerti a andělé. Mezi 18. a 19. stoletím chodil většinou Mikuláš s čerty a anděly, jak je známe i my. Děti se ani dnes nemohou dočkat mikulášské nadílky – sladkostí, ovoce, ořechů, drobných hraček, ale i uhlí a brambor, pokud nebyly hodné.
Pranostiky
Pranostiky vztahující se k první část adventu jsou věnovány Barboře a Mikuláši:
O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře; Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do Vánoc;
Svatý Mikuláš splachuje břehy; O sv. Mikuláši snížek často práší; Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.
Připravil Martin Matějka
s využitím následujících:
https://www.nemeckyeshop.cz/blog-a-recepty/adventni-obdobi/
http://www.zelen.cz/clanek/Barborky_rychleni_vetvi_okrasnych_drevin
https://www.ceskazceska.cz/barborky/
https://www.ceskazceska.cz/?s=mikuláš
http://catholica.cz/?id=4836