Historie školy
Z historie Gymnázia Jiřího z Poděbrad
Myšlenka založit v Poděbradech střední školu s odlišným pojetím výchovy vznikla již před druhou světovou válkou. V čem spočívala ona odlišnost? V důrazu na výchovu charakteru, rozvíjení tvořivosti a úctě k fyzické práci. Jejím zakladatelům – prof.dr. Otakaru Matouškovi, doc.MUDr. Ladislavu Filipovi, RNDr. Františku Jahodovi a prof. Bohuslavu Řehákovi se podařilo zrealizovat tuto myšlenku až v roce 1946, kdy byla založena internátní škola pod názvem Státní reálné gymnázium – Kolej Jiřího z Poděbrad se sídlem na poděbradském zámku. Prvním ředitelem školy se stal dr. František Jahoda.
V důsledku politických změn po roce 1948 a školské reformy z roku 1953 byla zrušena Kolej Jiřího z Poděbrad a gymnázium se změnilo na Jedenáctiletou střední školu se sídlem v ulici Zdeňka Nejedlého (nyní Školská ulice). V roce 1971 se škola znovu mění na gymnázium a v roce 1981 získává vlastní budovu v ulici Rudé armády (bývalá ZDŠ, dnes Studentská ulice), kde sídlí dodnes. V roce 1990 ke čtyřletému studiu přibylo i studium víceleté a roku 1993 MŠMT České republiky udělilo škole - jako symbol pokračování tradice gymnázia v Poděbradech - název Gymnázium Jiřího z Poděbrad.
Škola se i v současné době snaží připravovat studenty pro jejich budoucí povolání a život v dnešním složitém světě. Kvalitu poznatků z různých vědních oborů studenti úspěšně prověřují v různých soutěžích (olympiády, Středoškolská odborná činnost, literární a řečnické soutěže), v nichž dosahují výborných výsledků. Důraz je kladen na výuku jazyků, které mohou prakticky uplatnit v rámci zahraničních exkurzí a mezinárodních projektů (USA, Izrael, Německo, Lucembursko, Francie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Maďarsko, Ruská federace či Velká Británie).
Přestože často slýcháme stesky na špatnou fyzickou kondici mládeže, daří se našim reprezentantům i ve sportovních soutěžích (atletika, basketbal, volejbal, stolní tenis, krasobruslení, kanoistika, veslování, aerobik atd.). Oblíbené mezi studenty jsou lyžařské a cykloturistické kurzy.
Našim studentům nejsou cizí ani problémy druhých, o čemž svědčí jejich aktivní pomoc při charitativních akcích, dobročinných sbírkách i v konkrétních organizacích.
A tak ke starší generaci významných osobností – absolventů naší školy jako jsou Václav Havel, Miloš Forman či Ivan Passer, přibývají generace mladší – např. Alice Nellis, Petra Procházková a další, kteří pracují v různých profesích, ve veřejných funkcích a úspěšně tak pokračují v tradici naší školy.