1. leden - Den obnovy samostatného českého státu
Rozdělení předcházela mnohá jednání o budoucím státoprávním uspořádání, o průběhu rozdělení, měně, státních symbolech a budoucí spolupráci.
Na rozdělení jedné republiky na dva suverénní státní útvary se dohodli představitelé politických stran, které ovládli parlamentní volby konané v květnu roku 1992. Byla to Občanská demokratická strana (předseda Václav Klaus) a Hnutí za demokratické Slovensko (předseda Vladimír Mečiar). Část veřejnosti (více na slovenské straně) tento krok s nadšením vítala.
V závěru roku 1992 byly projednány základní dokumenty o budoucí spolupráci samostatných republik (vytvoření celní unie, smlouva o vzájemném zaměstnávání občanů a o sociálním zabezpečení, smlouva o dobrém sousedství, přátelských vztazích a spolupráci, zákon o dělení majetku federace a jeho převodu na republiky, dohoda o podpoře a vzájemné ochraně investic a další).
Československo bylo v roce 1945 jedním z 51 zakládajících členů Organizace spojených národů, obě země musely nově žádat o členství; Česká republika byla dne 19. ledna přijata. Prvním prezidentem ČR byl 26. ledna zvolen Václav Havel. 8. února byla provedena měnová odluka obou států.
Dnes jsou si obě republiky nejbližšími sousedy a přáteli. I na Slovensku pokládají tento den za významný, což dokládá státní svátek Den vzniku Slovenské republiky.
Jak všichni víme, po bouřlivých oslavách silvestrovských přichází střídmější oslava Nového roku. Tento den začíná nový letopočet 2024.
Křesťané si 1. ledna připomenou slavnost Matky Boží, Panny Marie, církev si také připomíná Světový den míru, který v současnosti tak naléhavě potřebujeme. Začíná také poslední vánoční týden, který se uzavírá nedělí 7. ledna. Nastává pak čas liturgického mezidobí.
Martin Matějka s využitím:
https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/mezinarodni-a-vyznamne-dny/den-obnovy-samostatneho-ceskeho-statu
https://www.ado.cz/cemu-verime/bohosluzebny-zivot/cirkevni-rok-a-svatky/